ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

URZĄD GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2012-07-11 08:56:06 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Rolnicy muszą szybko zgłaszać do ARiMR zniszczenia powstałe na skutek np. gradobicia. Będą pieniądze dla poszkodowanych.

 

Lipcowe opady gradu, ulewy i wichury zniszczyły wiele hektarów upraw oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych. Część rolników nie będzie mogła wywiązać się ze zobowiązań wobec ARiMR, ale Agencja im pomoże.

Na początku tego roku rolnicy musieli już zmagać się ze skutkami mrozów. O wsparcie zwróciło się wówczas do ARiMR ponad 136 tys. rolników. Agencja wypłaci im 100 zł do każdego hektara zniszczonych upraw. Zdjęcia: Renata Nowak (1), Marcin Krzyżanowski (2), Damian Paliwoda (1).

Początek lipca br.  przyniósł ulewy i gradobicia w wyniku, których wielu rolników poniosło duże straty. Zniszczone zostały budynki i uprawy, a często ucierpiał też sprzęt rolniczy czy inne inwestycje dofinansowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR  informuje co powinni zrobić rolnicy, by w związku z występującymi kataklizmami nie mieli kłopotów z wywiązaniem się ze zobowiązań wobec Agencji i o przygotowywanej dla nich pomocy finansowej. 

Jak uniknąć sankcji, gdy skutki kataklizmu  uniemożliwiają wywiązanie się ze zobowiązań wobec ARiMR

Zobowiązania wynikające z dopłat obszarowych, rolnośrodowiskowych, ONW i zasad wzajemnej zgodności.

W wyniku zniszczenia środków produkcji oraz upraw niektórzy rolnicy nie będą mogli wywiązać się ze zobowiązań wobec ARiMR, a to może skutkować nałożeniem na nich różnego rodzaju sankcji np. obniżenia należnych im dopłat.

Rolnicy mają 10 dni roboczych na powiadomienie  kierownika "swojego" biura powiatowego ARiMR o poniesionych szkodach, które uniemożliwiają im wywiązanie się z zobowiązań wobec Agencji, wynikających z otrzymywania dopłat bezpośrednich, a także wsparcia obszarowego wypłacanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013  czyli  Programu rolnośrodowiskowego oraz pomocy na zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne, jak również  dofinansowania prowadzenia działalności rolniczej na terenach górskich i innych trudnych do gospodarowania (ONW). Ponadto ( także w  terminie 10 dni )  rolnik powinien zgłosić również, że nie może wypełnić obowiązków wynikających z określonych norm i wymogów wzajemnej zgodności (Cross Complinace).

Czas (10 dni roboczych) który rolnik ma na powiadomienie ARiMR  o zaistniałej w jego gospodarstwie sytuacji, liczony jest od dnia, w którym poszkodowany może dokonać takiego zgłoszenia. Powiadamiając kierownika biura powiatowego ARiMR  o skutkach wystąpienia tzw. siły wyższej, rolnik powinien przedstawić dowody potwierdzające wystąpienie strat - np. protokół oszacowania szkód. Jeżeli w ciągu dziesięciu dni rolnik nie powiadomi kierownika biur powiatowego ARiMR o tych zdarzeniach, wtedy musi się liczyć z tym, że nałożone zostaną na niego sankcje za nie wywiązanie się ze zobowiązań wobec ARiMR.  

Zobowiązania wynikające ze skorzystania ze wsparcia z SPO 2004- 2006 i PROW 2007-2013.

Ze zgłaszaniem do ARiMR poniesionych strat nie mogą też zwlekać rolnicy, którzy skorzystali ze wsparcia z Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a teraz (z powodu kataklizmów które ich dotknęły) nie mogą wykonać co najmniej jednego ze zobowiązań wymienionych w umowie zawartej z Agencją. Mogą oni uniknąć "kłopotów" jeśli w odpowiednim terminie zgłoszą, w Oddziale Regionalnym ARiMR, wystąpienie zniszczeń, bo Agencja może, całkowicie lub częściowo, zwolnić ich z wykonania  zobowiązań lub też, może zmienić termin ich wykonania. Zgłaszający się w OR ARiMR rolnicy muszą  złożyć  pisemny wniosek zawierający opis sprawy wraz z uzasadnieniem prośby o zwolnienie ich z wykonania zobowiązania lub kilku zobowiązań oraz innymi niezbędnymi dokumentami, oczywiście pod warunkiem, że są już w ich posiadaniu. Takim niezbędnym dokumentem jest np. protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę.

W  sprawach dotyczących zwolnienia z wykonania zobowiązań wynikających z otrzymania wsparcia w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 terminy w których należy złożyć dokumenty w OR ARiMR są następujące:

  • dla  Beneficjentów SPO "Restrukturyzacja.." - 30 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku;

  • dla  Beneficjentów PROW 2007-2013 - 10 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku.

W przypadku Beneficjantów działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego PROW na lata 2007-2013,  powinni oni wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR z wnioskiem o zmianę założeń biznesplanu, kiedy zaistnienie siły wyższej nie dotyczyło roku docelowego, ale spowoduje zmiany w strukturze produkcji (np. rezygnację z uprawy rośliny danego gatunku i zastąpienie innym gatunkiem roślin) o więcej niż 30%. W przypadku, kiedy zniszczone zostały plantacje roślin wieloletnich (np. drzewa lub krzewy owocowe) i w związku z tym zagrożone jest uzyskanie żywotności ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym (minimum 4 ESU, ale nie mniej niż w roku bazowym), termin zgłoszenia wystąpienia siły wyższej jest taki sam, jak dla Beneficjentów pozostałych działań PROW 2007-2013.

Pomoc ARiMR dla poszkodowanych rolników

 

Pomoc udzielana z PROW na lata 2007-2013

By pomóc rolnikom poszkodowanym przez ostatnie gradobicia, wichury itd., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi niebawem termin naboru wniosków o przyznanie pomocy z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych", należącego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013. Właściciele gospodarstw zniszczonych przez kataklizmy, by otrzymać taką pomoc muszą mieć opinię wojewody określającą zakres i wysokość strat w danym gospodarstwie. Taki dokument sporządzany jest na podstawie protokołu strat przygotowanego przez komisję powołaną przez wojewodę z terenu, gdzie miały miejsce klęski żywiołowe. Protokół przygotowywany jest w kilku egzemplarzach, z których jeden powinien trafić do poszkodowanego rolnika. Agencja przypomina, że brak wyrażonej na piśmie opinii wojewody uniemożliwia otrzymanie pomocy z tego działania. Dlatego, jeżeli w gospodarstwach, w których powstały zniszczenia na skutek działania klęsk żywiołowych, nie pojawią się komisje wojewódzkie do oszacowania powstałych strat, należy udać się do przedstawiciela samorządu lokalnego - wójta lub burmistrza i poprosić o zgłoszenie do wojewody powołania takiej komisji. Pomoc na odbudowę zniszczonego potencjału produkcji rolnej można otrzymać w przypadku gdy straty w majątku trwałym wynoszą co najmniej 10 tys. zł i jednocześnie szkody w uprawach rolnych są wyższe niż 30%. 

Niskooprocentowane kredyty z budżetu krajowego na odbudowę  zniszczonych gospodarstw

Poszkodowani przez klęski żywiołowe rolnicy, oprócz  pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013,  mogą też otrzymać inne wsparcie oferowane przez ARiMR.  Są to tzw. kredyty klęskowe. Ich "uruchomienie"  może nastąpić  po sporządzeniu przez komisje powołane przez wojewodę, protokołów strat w gospodarstwach.  Na ich podstawie wojewoda może przygotować  wniosek do ministra rolnictwa o przyznanie tzw. kredytów klęskowych dla poszkodowanych rolników mieszkających w danym województwie. Wyrażenie zgody przez ministra na udzielenie takiego kredytu, pozwala Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na przekazanie bankom współpracującym z ARiMR tzw. limitu akcji kredytowej po czym banki te mogą zacząć udzielać takich kredytów. Są on bardzo atrakcyjnie oprocentowane, bowiem w przypadku gdy rolnik posiada stosowne ubezpieczenia upraw lub zwierząt gospodarskich, zapłaci jedynie 0,1% należnego bankowi oprocentowania, resztę spłaty oprocentowania pokryje za niego ARiMR.  Jeśli rolnik nie miał takich ubezpieczeń oprocentowanie kredytu klęskowego wynosi 4,05%.

DKS

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/rolnicy-musza-szybko-zglaszac-do-arimr-zniszczenia-powstale-na-skutek-np-gradobicia-beda-pie.html

 

 

 

« powrót do poprzedniej strony