Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

URZĄD GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2009-07-17 11:41:42 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

PODATEK ROLNY

Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych , z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku rolnego są: właściciel,  posiadacz samoistny, użytkownik wieczysty oraz – w niektórych przypadkach – posiadacz zależny gruntów (gdy grunty stanowią własność Skarbu Pań­stwa albo jednostki samorządu terytorialnego oraz gdy grunty gospodarstwa rolnego zastały wydzierżawione na pod­stawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Obowiązek podatkowy w podatku rolnym powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do gruntów lub objęcie gruntów w posiadanie. Obowiązek podatkowy w podatku rolnym wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Podatnicy podatku rolnego od gruntów położonych na terenie Gminy Janowiec Kościelny, obowiązani są składać Wójtowi Gminy, sporządzone na formularzach ustalonych przez Radę Gminy:
 
  •   informacje o gruntach (osoby fizyczne) – w terminie od dni zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego;
  •   deklaracje na podatek rolny (osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej) – do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających p,owstanie tego obowiązku.
 
Jeżeli grunty stanowią współwłasność (znajdują się w posiadaniu) jednocześnie osoby fizycznej oraz osoby prawnej, bądź jednostki organizacyjnej (w tym spółki) nieposiadającej osobowości prawnej – osoba fizyczna składa deklarację na podatek rolny oraz opłaca podatek rolny na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Obowiązek składania informacji o gruntach oraz deklaracji podatkowych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień w podatku rolnym.
Wszyscy podatnicy płacą podatek rolny w 4 ratach, proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, do  15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego, przelewem na konto Urzędu Gminy lub w przy- padku osób fizycznych - również gotówką w kasie.
 
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz 969 ze zm.)
Uchwała Nr XIX/120/08 Rady Gminy z dnia 29 grudnia 2008 w sprawie obniżenia średniej ceny żyta od celów obliczenia podatków podatku rolnego na 2009.
 
Ulgi:
 
1. Z tytułu nabycia gruntów przeznaczonych  na utworzenia nowego gospodarstwa rolnego lub powiekszenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczjącej 100ha:
a) będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
b) będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów  w użytkowanie wieczyste,
c) wchodzące w skład Zasobu Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie- podstawa prawna art.12 ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2006r Nr 136, poz.969 ze zm.)
Za trwałe zagospodarowanie uważa sie objęcie gruntów w dzierżawe lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.
 
2. Ulga inwestycyjna - z tytułu wydatków poniesionych na:
  • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
  • zakup i zainstalowanie:

          a) deszczowni,

          b) urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,

          c) urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych żródeł energii( wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

3. Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której dokonana została inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

4. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż 15 lat.

5. Dla żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową przysługuje ulga w wysokości

- 60% - jeżeli jest właścicielem gospodarstwa rolnego i prowadził te gospodarstwa bezpośrednio przed powołaniem do służby,

- 40% - jeżeli jest domownikiem i nie posiada innych źródeł dochodu i pracował w gospodarstwie bezpośrednio przed powołaniem do służby.

Podstawa prawna - art. 13 a ustawa jak w punkcie 1.

        

Ulgi w sprawie zobowiązań podatkowych:

 
Podstawa prawna Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm. art 67a  par. 1
 
 pkt. 1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty
            
 pkt.2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
 
 pkt. 3) umorzyć w całości lub w części zaległości  podatkowe, odsetki za zwłokę.
 
Wnioski dotyczące ulgi pkt. 1 należy składać przed ustawowym terminem płatności,
- pkt. 2 i 3 po terminie płatności w sekretariacie Urzędu Gminy
 

Załączniki:

Załączniki