ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

URZĄD GMINY JANOWIEC KOŚCIELNY
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zawarcie związku małżeńskiego przed Kierownikiem USCDrukuj informacjęSprawa: Zawarcie związku małżeńskiego przed Kierownikiem USC

Szczegóły informacji

Zawarcie związku małżeńskiego przed Kierownikiem USC

Wydział: Urząd Stanu Cywilnego

Ogłoszono dnia: 2009-08-28 12:22:48

Termin załatwienia

Minimum 1 miesiąc przed planowanym terminem zawarcia związku małżeńskiego. Termin zawarcia małżeństwa ustalany jest po złożeniu osobistego zapewnienia (czas oczekiwania na zawarcie małżeństwa wynosi miesiąc, nie licząc dnia zgłoszenia). Bieg ustawowego terminu rozpoczyna się z chwilą podpisania zapewnienia.

Osoba kontaktowa

Ewelina Mierzejewska

Miejsce załatwienia

Urząd Stanu Cywilnego w Janowcu Kościelnym

Telefon kontaktowy

89 626 20 48

Adres e-mail

usc@janowiec.com.pl

Sposób załatwienia

  • Dokument tożsamości nupturientów (dowód osobisty lub paszport) do wglądu.
  • Nupturienci składają osobiście, pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o okolicznościach wyłączających zawarcie małżeństwa.
  • Zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
  • Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński na terenie Polski nie muszą przedkładać swoich odpisów, jednakże ich odpisy muszą znaleźć się w Systemie Rejestrów Państwowych. W związku z tym przed planowanym zgłoszeniem się do USC w celu podpisania zapewnień, należy uprzednio skontaktować się z urzędem stanu cywilnego (z wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodniowym) celem wskazania swoich danych, które umożliwią ustalenie aktów niezbędnych do przygotowania dokumentów przedślubnych. Jeśli akty stanu cywilnego dot. nupturientów nie są sporządzone w USC Janowiec Kościelny, wówczas kierownik USC wystąpi do właściwego urzędu celem ich uzyskania. Podpisanie zapewnienia może odbyć się po zmigrowaniu aktów do Systemu Rejestrów Państwowych.

Miejsce odbioru

Urząd Stanu Cywilnego w Janowcu Kościelnym
Urząd Gminy Janowiec Kościelny
13-111 Janowiec Kościelny 62 - pokój 2 (parter)

Wymagane Dokumenty

  • Nieletnie kobiety załączają prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa.
  • Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej.
  • Do wglądu: dokumenty tożsamości narzeczonych.

Czas realizacji

Zapewnienia są sporządzane niezwłocznie. 
Akt małżeństwa po złożeniu oświadczeń o zawarciu związku małżeńskiego przed kierownikiem USC sporządzany jest niezwłocznie.

Opłaty

84 zł - opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa.
- jeśli małżeństwo ma być zawarte poza lokalem usc należy złożyć wniosek wraz z dodatkową opłatą 1000 zł.

Tryb odwoławczy

Brak, czynność materialno-techniczna.

Uwagi

  1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście.
  2. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.
  3. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
  4. Jeżeli małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika, wówczas należy dostarczyć prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.
  5. Zapewnienie jest ważne 6 miesięcy – jeśli w tym czasie nie zostanie zawarty związek małżeński – należy ponownie złożyć zapewnienie.
  6. W uzasadnionych przypadkach na wniosek osób zainteresowanych kierownik USC może skrócić miesięczny termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa.
  7. Dwóch świadków zawarcia związku małżeńskiego muszą być osobami pełnoletnimi, posiadająca zdolność podejmowania czynności prawnych.
Inne informacje:
Jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem:
  • ta osoba musi złożyć dokument, który potwierdzi, że może zawrzeć związek małżeński według prawa, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi (dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem ta osoba może wziąć ślub). Jeśli uzyskanie takiego dokumentu jest wyjątkowo trudne, czyli istnieją trudne do przezwyciężenia przeszkody (na przykład: w kraju pochodzenia jest wojna), sąd może zwolnić z obowiązku złożenia takiego dokumentu – wówczas sąd ustali, czy ta osoba może wziąć ślub. W takiej sytuacji należy przedłożyć orzeczenie sądu w tej sprawie. Osoba, która jest cudzoziemcem musi złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
  • jeśli na podstawie złożonych dokumentów kierownik USC nie będzie mógł ustalić danych, które musi wpisać do aktu małżeństwa (ustalenie danych osoby i jej stanu cywilnego), może zwrócić się do tej osoby (cudzoziemca), aby przedłożyła: 
    • odpis aktu urodzenia, 
    • a jeśli osoba ta była wcześniej w związku małżeńskim:
      • odpis aktu małżeństwa z informacją o tym, że osoba nie jest już w tym związku małżeńskim (to jest z adnotacją o ustaniu, unieważnieniu albo nieistnieniu małżeństwa) 
lub
  • odpis aktu małżeństwa z dokumentem, który potwierdzi ustanie lub unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa,
  • wszystkie dokumenty sporządzone w obcym języku, muszą być urzędowo przetłumaczone. Tłumaczenie musi zostać przygotowane przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula,
  • jeśli chociaż jedna osoba nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku, dotyczy osób składających zapewnienia oraz podczas uroczystości  również świadków – nupturienci są zobowiązani do zapewnienia tłumacza lub biegłego.
Wybór nazwiska
Po złożeniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński składane jest oświadczenia o przyszłym nazwisku. Małżonkowie decydują, jakie nazwisko będą nosić po ślubie i jakie nazwisko będą nosiły ich przyszłe dzieci.
Po ślubie można:
  • zachować swoje dotychczasowe nazwiska, 
  • do swojego nazwiska dodać nazwisko współmałżonka. To nazwisko może mieć tylko dwa człony (nazwisko dwuczłonowe) na przykład Nowak-Kowaluk,
  • zdecydować się na jedno z nazwisk, które będzie wspólnym nazwiskiem małżonków.
Jeśli nie zostanie złożone oświadczenia o przyszłym nazwisku – małżonkowie zachowują swoje dotychczasowe nazwiska.
Jeśli po ślubie małżonkowie będą nosić różne nazwiska, należy podjąć decyzję jakie nazwisko będą nosiły przyszłe dzieci. Można wskazać, że dziecko będzie nosiło nazwisko jednego z małżonków albo nazwisko, które powstanie z połączenia nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca).
W braku zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dzieci – będą nosiły nazwisko dwuczłonowe, które powstanie z połączenia nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca).
Ślub poza urzędem 
Przyszli małżonkowie mogą wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić 1000 zł.
 

Podstawa prawna

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Janowiec Kościelny
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Ewelina Mierzejewska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2009-08-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Ewelina Mierzejewska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2009-08-28 12:22:39
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Piotr Szempliński
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2009-08-28 12:22:48
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Piotr Szempliński
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-04-07 13:32:14
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1087 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony